InDovolená.cz - Průvodce na dovolenou

Kam na cesty a na dovolenou?


RSS kanál
verze pro tisk
Termoska - váš věrný druh při (pod)zimních toulkách přírodou

Termoska - váš věrný druh při (pod)zimních toulkách přírodou

1. prosinec 2016

Psal se rok 1892, kdy skotský chemik a fyzik James Dewar vynalezl vůbec první termosku na světě. Šlo o skleněnou nádobu s dvojitými stěnami, mezi nimiž vytvořil vakuum, které zamezovalo přenosu tepla. Díky postříbřenému povrchu vnitřní části nádoby navíc nedocházelo k nežádoucímu úniku chladu vyzařováním. Revoluční vynález v době vzniku přirozeně neměl sloužit turistům – Dewar potřeboval nádobu pro uchovávání zkapalněných plynů. Přesto se zrodila „pratermoska“, ze které se později vyvinulo důležité vybavení turistů.

Reklama

Moderní termosky mají podobnou koncepci jako původní Dewarova nádoba. Stále se vyrábí s dvojitými stěnami, mezi kterými je vakuum. Prodělaly však velké designové změny a už dávno netrpí nízkou životností. Nepraktické skleněné nádoby patří do propadliště dějin – obvykle nevydržely ani menší náraz a rozletěly se na kousky po každém neopatrném zacházení.

Na termoskách dnes nesmí chybět důležitý prvek – pojistka na vnitřním uzávěru. Stačí ji lehce zmáčknout a nápoj obsažený v termosce začne téct i bez nutnosti odšroubování celého uzávěru. Oceníte ji vždy, když díky ní nebudete muset sundávat rukavice.

Tekutiny vydrží v termosce horké dlouhé hodiny a stejně dobře si udrží optimální teplotu i chladné nápoje během parných letních měsíců.

K nejprodávanějším termoskám patří ty v celokovovém provedení. Vyrábí se z tenké, ale odolné oceli, která je nerozbitná, a navíc vypadá dobře i na pohled. Kovové termosky dokážou uchovat tekutiny v požadované teplotě po dobu 12 až 18 hodin. A některé dokonce ještě déle, ale vždy v závislosti na okolní teplotě. Tuto schopnost samozřejmě oceníte i v domácích podmínkách, a proto byste měli termosku zařadit mezi běžné kuchyňské potřeby.

Kovové termosky mají lepší izolační vlastnosti než levnější plastové. To samé logicky platí také o termoskách na jídlo. Chcete-li, aby vaše svačina vydržela v požadované teplotě, zaměřte se na nerezové termosky na jídlo. Termosky na cesty i do domácnosti výhodně pořídíte v internetovém obchodu eshop.tescoma.cz.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Přidej na Seznam

Čtěte také...

Návštěva zimních Alp

Návštěva zimních Alp

Zima je skvělým obdobím, které se rozhodně nemusí trávit pouze u kamen. Je nutné konstatovat, že hlavně možnosti zimních sportů jsou vynikající. Zimní období často přímo svádí k návštěvě některých světoznámých třeba zahraničních zimních středisek.

Do Severní Dalmácie za přírodou i památkami

Do Severní Dalmácie za přírodou i památkami

Oblast Severní Dalmácie nabízí skvělé možnosti v mnoha různých ohledech. Důkazem tohoto tvrzení budiž skutečnost, že právě sem proudí davy turistů prakticky každým rokem. Když bychom si měli tuto oblast nějakým způsobem vymezit, tak se jedná o území mezi Karlobagem a mysem Sečevo. Severní oblasti Da…


Počasí na Maledivách láká i v zimních měsících

Počasí na Maledivách láká i v zimních měsících

Zima je na evropském kontinentu v plném rozpuku a není divu, že se mnozí lidé chtějí dostat někam do teplejších krajů, aby si užívali sluníčka a příjemného podnebí. Velmi zajímavou alternativou je bezesporu pobyt na Maledivách. Tyto krásné ostrovy mohou nabídnout v podstatě všechno, co člověk může v…

Paklené ostrovy stojí zato navštívit

Paklené ostrovy stojí zato navštívit

Chorvatsko je krásnou zemí, která má svým návštěvníkům určitě co nabídnout. Každým rokem zde vyráží obrovské množství obyvatel České republiky za poznáním krás této země. Jestliže nechcete trávit čas v mnohdy poměrně rušných letoviscích, pak stojí zato navštívit Paklené ostrovy, které mohou bezespor…[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

3fciEsVz

sobota, 28. leden 2017
05:40

If yo#1;82&7ure still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.


posted by: 3fciEsVz (9u9jzpzsr3b(a)outlook.com) [Odpovědět]