InDovolená.cz - Průvodce na dovolenou

Kam na cesty a na dovolenou?


RSS kanál
verze pro tisk
Za krásami Slovenského krasu

Za krásami Slovenského krasu

29. březen 2012

Slovensko je zemí, kde se dá prožít bezesporu krásná dovolená. Stačí si jen uvědomit, jak nádherná je zdejší krajina. Potvrzuje to mimo jiné i poměrně slušný počet národních parků, které se u našich východních sousedů vyskytují. Jedním z méně navštěvovaných, ale rozhodně nejkrásnějších, je Národní park Slovenský kras.

Slovenský kras je plný jeskyní a propastí

Slovenský kras najdeme na východě Slovenska, v blízkosti hranic s Maďarském. Spadá do okresů Košice, Rožňava a Revúce. Samotný národní park zde existuje teprve deset let, nicméně již v sedmdesátých letech minulého století bylo toto území vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. Důvodů, proč se tak stalo, je hned několik. Pomineme-li běžný důvod, kterým je obecná ochrana životního prostředí a snaha o co největší zachování původní fauny a flory, je Slovenský kras pozoruhodný zejména kvůli velkému množství jeskyní a také propastí. Obdivuhodný je především jeskynní systém Skalistého potoka, celková délka tohoto systému dosahuje více než 5,5 kilometru. Maximální hloubka je pak -317 metrů.

Pakliže navštívíte Slovenský kras, pak určitě nevynechejte ani Matesovu skalu či Plešivské planiny, které jsou nejníže položeným místem krasu.

Slovenský kras je zapsán v seznamu UNESCO

Zajímavostí je bezesporu i to, že Slovenský kras byl v roce 1995 zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, což jen potvrzuje, že se jedná o skutečně raritní a výjimečnou oblast, kterou jinde na Slovensku a potažmo v Evropě nenajdete.

Milovníci fauny ocení, že zde žije ohromná kolonie netopýrů, kteří se zde vyskytují až v počtu kolem 55 tisíc kusů. Zahlédnout však lze třeba orla skalního, pozor si musí každý z návštěvníků dávat na setkání s medvědem hnědým.

Před cestou na Slovensko se pojistěte

I právě kvůli setkání s medvědem či procházkami v neporušené krajině je potřeba si před výletem do Slovenského krasu sjednat cestovní pojištění. To nás chrání před případnými náklady na léčbu zranění či nemoci. Je pravidlem, že jakmile cestujeme do zahraničí, musíme si před odjezdem cestovní pojištění domluvit. Cestovní pojištění, které platí na Slovensku, vyjde na pár korun, rozhodně není dobré na něj zapomenout, nebo jej úmyslně odmítat. Mnoha lidem se takovéto konání nevyplatilo. Je třeba myslet na to, že případný pobyt v nemocnici či letecký transport do ní vyjdou bez cestovního pojištění na opravdu velké peníze.

Reklama


Hodnocení


Přidej na Seznam

Čtěte také...

Dovolená na vodě v Čechách, poznejte krásu českých řek

Dovolená na vodě v Čechách, poznejte krásu českých řek

Řeka Otava, která měří 111,7 km a má povodí o ploše 3840 km2, je jednou z nejoblíbenějších řek u českých vodáků. Pokud se na ni vydáte, můžete po cestě navštívit i některé z měst, kterými tato řeka protéká – např. Písek, Strakonice, Sušice nebo Horažďovice. Pokud Vás ale města nelákají a dáváte před…

Velká Fatra se řadí mezi velmi přitažlivé národní parky!

Velká Fatra se řadí mezi velmi přitažlivé národní parky!

Nejen milovníci přírody by určitě neměli vynechat návštěvu slovenského národního parku Velká Fatra. Ten se pokrývá plochu skoro celého území stejnojmenného slovenského pohoří. To spadá pod Vnější Karpaty. Z pohledu krajů náleží národní park Velká Fatra Žilinskému kraji, přičemž svým severním cípem z…


Dovolená Chorvatsko 2013 mimo pevninskou část

Dovolená Chorvatsko 2013 mimo pevninskou část

Chorvatsko je bezesporu z hlediska tuzemského turisty nejnavštěvovanějších zemí a není problém sem vyrazit a mnohdy na dovolené i ušetřit. Jestliže ale vaší prioritou není pouze úspora, ale chcete si užít opravdu přepychové dovolené, pak nejezděte na pevninskou část Chorvatska, ale vyrazte mimo ni n…

Kam na výlety v Palermu

Kam na výlety v Palermu

Městečko Palermo je známo nejen tradiční italskou mafií, ale i krásami, které dokáže jeho okolí nabídnout. Zatímco s mafií se fakticky nesetkáte, prohlédnou si krásné pamětihodnosti a jiná místa nedaleko Palerma by pro vás mělo být jakousi povinností. Pokusme se tedy přesně poukázat na lokality, kte…[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!