InDovolen�.cz - Pr�vodce na dovolenou

Kam na cesty a na dovolenou?


RSS kan�l
verze pro tisk
Vysoké Tatry jako úžasná dovolená

Vysoké Tatry jako úžasná dovolená

1. srpen 2010

Už není třeba hledat drahé zájezdy last minute! Projděte se krásnou přírodou a užijte si svůj volný čas v Tatrách! Tatranský národní park je doslova perlou mezi výletními lokalitami na Slovensku. Leží v severní části Slovenska v oblasti, kde se klenou západní a jižní štíty Tater. Celková plocha tohoto národního parku činí 738 km2. K této ploše je třeba připočíst ještě ochranné pásmo, které zabírá dalších 307 km2. Tatranský národní park dovede zaujmout nejen krásnou přírodou a nádhernými horskými scenériemi, ale také velmi bohatou faunou a flórou, jejíž součástí jsou i některé endemitní druhy.

Přírodní krásy Tatranského národního parku

Základem přírodních krás Tatranského národního parku je bezesporu podloží, stejně jako u severských parků, mezi něž patří třeba Blafjella-Skjaerfjella. Jeho stavba je velmi bohatá a rozmanitá. Najít zde lze jak podloží krystalické tvořící jádro celého národního parku, tak i flyšová podloží a různé sedimenty. K vytvoření konečného reliéfu pomohlo významným způsobem působení ledovce. Největší ledovec působil v místě dnešní Bielovodské doliny. Na území celého Tatranského národního parku je k vidění celkem 100 ples. Na území parku leží také nejvyšší vrchol Slovenska Gerlachovský štít s výškou 2 655 metrů nad mořem. Porost parku se liší v závislosti na nadmořské výšce. V nižších polohách jsou k vidění hlavně jehličnaté lesy a ve vyšších polohách roste už jenom kleč.

Kam na výlet?

Trávení volného času v oblasti Tatranského národního parku může být velmi rozmanité, jelikož k dispozici je velké množství tras a turistických stezek. Zajímavou se jeví hlavně trasa takzvané Tatranské magistrály. Ta má základnu v Podbánském, z něhož se vychází k chatě kapitána Rašu a dále k Jánskému a Štrbskému plesu. Poté vede cesta na sedlo pod Ostrvou, které se nachází v nadmořské výšce 1 966 metrů. Z dalších lokalit, které se nacházejí na této magistrále, jmenujme například Hrebienok, Batizovské a Velické pleso a Javorinu. Poměrně zajímavou, ale těžkou trasou je cesta ze Štrbského plesa na Rysy. Z jednodušších výletů jmenujme například cestu na Lomnický štít. ta se dá urazit bez problémů lanovkou.

Fauna a flora v parku

V Tatranském národním parku žije přibližně nějakých 155 druhů ptáků a 42 druhů savců. Mimo ně je možné také spatřit hned několik druhů obojživelníků a také plazů. Jedním z nejznámějších zvířecích druhů, který na území parku žije, je kamzík horský. Z dalších obyvatel zdejších lesů a luk jmenujme například taková zvířata, jakými jsou medvěd hnědý anebo rys ostrovid.

Reklama


Hodnocení


Přidej na Seznam

Čtěte také...

Exotická dovolená jako dárek

Exotická dovolená jako dárek

Obdarovat blízkého je jistě velmi příjemné nejen pro něj, ale také i pro vás jako pro člověka, který dárek myslí z lásky a z obdivu k dané osobě. Darovat můžeme v podstatě cokoli a některé dárky stojí z hlediska své kvality a překvapivosti za to.

Dovolená Thajsko jako zajímavá jarní alternativa

Dovolená Thajsko jako zajímavá jarní alternativa

Thajsko je bezesporu krásnou zemí, do které je možné díky zdejšímu podnebí prakticky kdykoli v průběhu roku. Počasí Thajsko nabídne luxusní i třeba právě v jarních měsících, kdy se sem dá vydat a uniknout tak počasí, které většinou panuje právě v oblasti střední Evropy. Sychravých dnů a zablácených …


Mombasa a dovolená Zanzibar jako skvělý únik za africkým sluncem

Mombasa a dovolená Zanzibar jako skvělý únik za africkým sluncem

Opravdu exotická dovolená je cílem velkého množství turistů prakticky z celého světa a jedním ze stále častěji vyhledávaných cílů jsou destinace v Africe. Černý kontinent je schopen nabídnout velké množství různých destinací, jejichž návštěva určitě stojí za vyzkoušení. K dispozici je turistům prakt…

Tatralandia jako velmi vděčný cíl pro všechny členy rodiny

Tatralandia jako velmi vděčný cíl pro všechny členy rodiny

Největším celoroční areál, který poskytuje vodní radovánky na Slovensku, se jmenuje Tatralandia Holiday Resort. Tento velký vodní park nabídne mimo samotný relax a zábavu také ubytování a možnosti návštěvy krásných okolních lokalit. Tatralandia leží přímo regionu Liptov, kde je velké množství různýc…[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!