InDovolená.cz - Průvodce na dovolenou

Kam na cesty a na dovolenou?


RSS kanál
verze pro tisk
Je nová kamera od LAMAXu skutečně hvězda?

Je nová kamera od LAMAXu skutečně hvězda?

5. listopad 2015

Dostala se mi do ruky nová akční kamera od LAMAX Electronics. Jmenuje se LAMAX ACTION X7 Mira. Ptal jsem se, co znamená Mira. Je to název hvězdy. A jako novou hvězdu mezi akčními kamerami ji také výrobce prezentuje. Zkusím vám v této recenzi odpovědět, jestli tomu tak skutečně je.

Reklama

Balení kamery

Kamera samotná je opravdu malá. I přesto vám dorazí v poměrně velké krabici. Důvodem je velké množství příslušenství, které LAMAX ke všem svým akčním kamerám dodává. Oproti předešlému modelu X6, který X7 Mira nahrazuje, jsem v příslušenství nezaznamenal žádnou změnu. I v tomto případě dostanete všechny základní držáky. O všechny základní montáže budete tak mít postaráno bez dalších výdajů. Jsou přibalené opět 2 baterie. Velké množství příslušenství v tomto segmentu dodává více výrobců. Náhradní baterie ale nedodává skoro žádný. Co mě úplně nepotěšilo je snížení kapacity baterie na 750 mAh. Na krabici udávaná hodina natáčení je ovšem mnou potvrzený fakt. Jedná se o spíše podprůměrné číslo. Díky náhradní baterii je to ovšem pouze drobný nedostatek. Zřejmě z důvodu udržení co nejnižší ceny nedodává výrobce Micro SD kartu. Osobně si ale raději kartu koupím sám. Mám tak jistotu, že mi karta neodejde po prvním natáčení.

::alt

Parametry kamery

Základní parametry kamery jsou stejné jako u předchůdce. Můžete tedy natáčet ve Full HD na 30 fps, v HD na 60fps. Stále se pohybujeme v oblasti levných chipů, takže jako standardní kamera nenatáčí. Když ale vezmu v potaz to, že kamera stojí 3tis. a optika je omezena konstrukcí, tak je video skutečně ve velmi dobré kvalitě a v tomto ohledu udělali v LAMAXu dost práce. Kamera udržuje framerate a obraz má dobrý dynamický rozsah. U videa je nutné počítat s tím, že chip vykazuje stejné nešvary jako všechny ostatní levné chipy. A to pomalou odezvu při změně světelných podmínek. Kameře trvá necelou sekundu než vypočítá novou hodnotu expozice, takže při přechodech se světlem a tmou musíte počítat s přepaly, resp. tmou, v záznamu. Je to ale nešvar i o nějaký ten tisíc dražších kamer. Fotografie jsou opět až 12 Mpx. I v tomto ohledu jsem zaznamenal zlepšení. Fotografování je ale stále pouhým (nutným) doplňkem. Kameru bych doporučoval používat k natáčení. Pokud chcete pořídit i nějakou fotografii, tak použijte zařízení, které je pro fotografování vytvořené. Každý i středně drahý smartphone má v této době velmi kvalitní optiku.

::alt

Nastavení a funkce kamery

Nastavení kamery je velmi snadné. Je to zásluhou logicky postaveného menu, menu je také kompletně v češtině a součástí balení je přehledný manuál, také mnohojazyčný. V tomto ohledu nemám co vytknout. Konstrukce je oproti modelu X6 odlišná. V pouzdru nyní kameru nenastavíte, takže bude nutné nastavit kameru před natáčením. Těžko říct, jestli je to krok zpět. V průběhu natáčení bych musel kvůli nastavení otevřít pouzdro. Zase na druhou stranu ale nemůžu kameru v pouzdru rozladit a nemůžu se umáčknout. Já osobně navíc nastavení kamery za celou dobu testu měnit nemusel. Funkcemi je také kamera nabitá. Jedná se o produkt optimalizovaný pro automatický režim. Pokud ale budete chtít, můžete si ISO, vyvážení bílé, barevné filtry, expozici, rozlišení videa,... nastavovat sami. Kameru můžete používat jako webkameru. Mě osobně zaujaly dvě věci, které jsou velmi nadstandardní. Je to automatické otáčení obrazu. Pokud se v průběhu natáčení bude kamera otáčet a vy nechcete mít obraz převrácený, tak tuto funkci velmi oceníte. A tou druhou přítomnost G-senzoru. Kamera je díky tomu opravdu plně využitelná jako autokamera. V nastavení kamery najdete Režim automobil, který automaticky spouští záznam při připojení k napájení, zamykání souborů, časovou smyčku, parkovací režim i detektor pohybu. Za tyto funkce musím LAMAX pochválit, protože s kamerou X7 Mira opravdu není nutná investice do další kamery, kterou byste využívali jako autokameru. Taková drobnost, která mě velmi mile překvapila (je vidět, že nad produktem někdo opravdu přemýšlel) je to, že se v parkovacím režimu při spuštění nahrávání nerozsvítí displej. Takže, když byste přelepili i kontrolku nahrávání, tak nemá člověk, který do Vás např. nacouvá, šanci poznat, že je incident natočený. Kamera Vás na to, že spustila natáčení, nijak neupozorní.

::alt

Součástí výbavy jsou i další funkce, na které jsem si už u akčních kamer zvykl. Pro úplnost je zmíním také. Kamera má WiFi. Kameru tedy můžete ovládat telefonem se staženou aplikací. Aplikace funguje spolehlivě, skoro nelaguje. Spoustu případů nastavování kompozice vyřeší integrovaný displej, ale často se bude aplikace k nastavení kamery bude hodit. Spuštěná WiFi samozřejmě zvyšuje spotřebu energie, takže doporučuji ji zapínat jen na nezbytně dlouhou dobu. Mezi funkce kamery lze také zařadit vodotěsnost. Ta je stanovena na až 30m. Tento fakt ověřený nemám. Nicméně mezi videi výrobce jsou i záběry potápěčů, takže by to měla být relevantní informace. Dále pak v menu je možné zvolit jednotlivé fotografie, sériové foto a samospoušť.

::alt

Hodnocení a závěr

Musíme vzít v potaz, že se pohybujeme v segmentu levných kamer. Označení kamery za novou hvězdu mezi akčními kamerami není ale úplně od věci. Jedná se skutečně o povedený produkt, který nabízí za málo peněz hodně muziky. Když budeme počítat s tím, co s sebou přináší levný hardware, tak vlastně není na co nadávat. Kamera má kvalitní video výstup, velmi užitečné funkce, příslušenství Vám ušetří nemalý peníz a intuitivní ovládání a nastavení je příjemným bonusem. Pokud výrobce přijde na trh i s dražšími modely a zachová preciznost zpracování, tak se máme na co těšit.

zápory

  • LCD displej a dodávané příslušenství
  • funkční výbava
  • kvalita videa
  • snadné ovládání a nastavení

klady

  • fotografie
  • výdrž baterie
  • nutnost otevřít pouzdro kvůli změně nastavení kamery

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Přidej na Seznam

Čtěte také...

Nová autolékárnička je nutnosti v tuzemsku i v zahraničí!

Nová autolékárnička je nutnosti v tuzemsku i v zahraničí!

Povinná výbava automobilu se prakticky stále mění. Typickým příkladem může být autolékárnička. Její povinný obsah se za několik posledních let měnil hned několikrát. K poslední změně dojde od 1. 1. 2011. Právě tehdy vejde v platnost nová vyhláška, která přesně vymezuje, jaký obsah by autolékárnička …

Pohodové ubytování u Slapské přehrady

Pohodové ubytování u Slapské přehrady

Jestliže míříte ke Slapské přehradě, pak je zapotřebí najít si pohodlné a příjemné ubytování, které nebude nijak drahé. Volit můžete hned několik možností, nicméně poměrně mezi cenou a kvalitou splňuje zejména Juniorcamp Tobogán Nová Živohošť. Jedná se o proslulý kemp u Slapské přehrady nabízející r…


Výlety v Jizerských horách jsou kouzelné

Výlety v Jizerských horách jsou kouzelné

Jizerské hory představují nejseverněji položené pohoří v České republice. Pojmenovány byly po řece Jizeře, jejíž pramen je situován na svahy Smrku, tedy nejvyššího bodu Jizerských hor v naší republice. V minulosti byly Jizerské hory považovány za součást Krkonoš, se kterými sousedí. Dnes jsou samost…

Romantika a relaxace v Heráklionu

Romantika a relaxace v Heráklionu

Heráklion je skutečně krásným místem, které nabízí prakticky reálný pohled na život starověkých Řeků v antické době. Pokud se sem chcete vydat, určitě máte možnost spatřit skutečné historické skvosty, které jinde na světě k dispozici nejsou. Heráklion ale nedisponuje pouze samotnými památkami a stro…[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Zdeno

čtvrtek, 21. květen 2020
08:45

Kamera dobrá, ale naprosto nedostatečný návod. Není vůbec popsán převod videa do PC, není opsán návod k prohlížení videa, není informace kolik zbývá místa na kartě. Při koupi výrovku není uveden, že karta není součástí balení a bez karty kamera nefunguje.


posted by: Zdeno (zabilka(a)seznam.cz) [Odpovědět]